Walka z opuchlakiem
czwartek, 23 listopada 2017

Opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus) to gatunek chrząszcza, który jest szkodnikiem żerującym na licznych rodzajach i gatunkach roślin, m.in. na różanecznikach, azaliach, cisach, żywotnikach, bukszpanach, truskawkach, malinach, żurawkach czy borówce. Uszkodzenia roślin może powodować zarówno postać dorosła jak i larwa opuchlaka.

Uszkodzenia powodowane przez żerujące nocą chrząszcze to wgryzy na brzegach liści o charakterystycznym, drobnym wzorze przypominającym koronkę. Nie należy ich mylić z większymi wgryzami spowodowanymi przez gąsienice.

Uszkodzenia powodowane przez larwy, które znajdują się w glebie, to podgryzanie korzeni oraz szyjki korzeniowej, co skutkuje deficytem wody w roślinie i zaburzeniem pobierania soli mineralnych z podłoża. Roślina żółknie, zwija liście. Objawy przypominają przesuszenie. Wzrost jest znacznie osłabiony, roślina może nie zawiązywać pąków kwiatowych. Nowe przyrosty są krótke, roślina traci wigor. W skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia rośliny.

Cykl rozwojowy opuchlaka obejmuje jaja, larwę, poczwarkę i imago. Z jaj składanych przez samice chrząszczy powstają larwy. Są one obecne są w podłożu, mają barwę żółtobiałą i długość około 5mm. Przekształcają się najpierw w poczwarkę a na przełomie kwietnia i maja w dorosłego chrząszcza (imago). Chrząszcze opuchlaka są koloru brunatnego i osiągają długość do 1,5cm. Chrząszcze żerują od wiosny aż do jesieni. Larwy występują wczesną wiosną, ale w sprzyjających warunkach może dojść do ponownego cyklu rozwojowego opuchlaka i wówczas pojawią się również latem.


Z uwagi na cykl rozwojowy opuchlaków, wczesną wiosną można walczyć z nimi podlewając krzewy środkiem biologicznym Larvanem. Zawiera on nicienie, które wnikają do larw. Larwy po krótkim czasie od aplikacji środka stają się brunatne i zamierają. Środek ten jest bardzo skuteczny w walce z larwami opuchlaka, ale należy pamiętać, że nie działa na postać dorosłą.

Chrząszcze opuchlaka są natomiast wrażliwe na większość insektycydów stosowanych m.in. na stonkę ziemniaczaną. Są to środki takie jak Apacz, Regent, Calypso, Fastac czy Mospilan. W większości nie są one jednak dozwolone do stosowania na różanecznikach. Walka za pomocą środków chemicznych z postacią dorosłą opuchlaka jest możliwa jest w momencie żerowania chrząszczy, a więc kiedy pojawiają się pierwsze wgryzy na liściach.


W internecie można znaleźć ciekawe filmiki ilustrujące metody walki z opuchlakami- oto jeden z nich:

https://www.youtube.com/watch?v=Xh-5scJHN00

Kontakt

przewiń do góry