Sadzenie
wtorek, 23 czerwca 2015

Najlepszym terminem do sadzenia różaneczników jest wiosna (miesiące od marca do maja) oraz jesień (wrzesień, październik). Różaneczniki można sadzić również latem, pamiętając o odpowiednim podlewaniu lub zimą, w czasie kiedy nie występują mrozy.

Kupując krzewy różaneczników należy jednocześnie zaopatrzyć się w kwaśne, próchniczne podłoże o pH 4-5. Takie parametry najlepiej spełnia kwaśny torf o włóknistej strukturze. Sadzenie należy rozpocząć od wykopania możliwie szerokiego dołka o głębokości 30-40 cm. Dołek powinien mieć brzegi poszarpane. Na glebach ciężkich, gliniastych zagłębienie powinno być płytsze i szersze (patrz rysunek). Wypełniamy je wcześniej przygotowanym podłożem i umieszczamy w nim roślinę tak głęboko, jak rosła w pojemniku.

System korzeniowy rododendronów potrzebuje dostępu powietrza, dlatego też nie należy ubijać podłoża po posadzeniu. Pod jeden krzew należy dać nie mniej niż 100 l podłoża. Można przyjąć średnio, że jeżeli krzewy sadzimy na stanowiskach, gdzie rodzima gleba jest nieprzyjazna, to 10 l podłoża starcza na 1 rok. Odległość między krzewami powinna wynosić minimum 1 metr.

Galeria

Kontakt

przewiń do góry