Poparzenia słoneczne
środa, 15 lipca 2015

Bardzo częstym problemem występującym u rododendronów są przypalenia słoneczne, w celu uniknięcia uszkodzeń rośliny w okresie największej operacji słonecznej można zabezpieczać siatką cieniującą.
Efekt przypalenia pogłębia nawożenie roślin w okresie dużych upałów nawozami nie otoczkowanymi, które uwalniają się od razu.
Przypaleniu sprzyja także zbyt obfite nawożenie wiosenne. Gdy jest ciepło nawóz uwalnia się szybciej, rośnie zasolenie podłoża co uniemożliwia prawidłowy transport wody przez korzenie do rośliny a zarazem prawidłowe parowanie z liści co z kolei sprzyja ich przypaleniu. Ratowanie krzewu polega na przepłukaniu podłoża dużą ilością wody w celu wypłukania nawozu i zmniejszenia stężenia sol. Przypalone zostaną także rośliny, którym nagle zmienimy stanowisko z zacienionego na nasłonecznione (lub z tunelu/szklarni/tarasu na zewnątrz). W następnym sezonie powinny być już zaaklimatyzowane do nowych warunków. Przypalenia mogą powstawać w konsekwencji polewania roślin po liściach przy słonecznej pogodzie, krople wody działają jak soczewki skupiając promienie i przypalając liście.

Kontakt

przewiń do góry