Kutner na liściach różaneczników
środa, 20 lipca 2016

Wielokrotnie spotkaliśmy się zapytaniami co to jest ta biała pleśń- nalot na młodych liściach różanecznika? Jakie środki należy stosować na tą "chorobę"? Posiadacze różanecznikowych ogrodów martwią się, że co roku na wiosnę ich rośliny chorują, gdyż młode liście są całe jakby obsypane mąką...dlatego są przez nich usuwane (!) Niekiedy po zakupie różanecznika zdarzają się reklamacje właśnie z tego powodu. Pojawiają się sugestie, że nabyta roślina nie jest zdrowa bo ma rdzę na spodzie liści............Cieszymy się, że właściciele rododendronów wykazują tyle troski o dobrą kondycję swoich roślin, ale jednocześnie chcemy wyjaśnić przyczynę wyżej opisanych "chorób". Zacznijmy od definicji :

Kutner (ang. tomentose, łac. tomentosus) – gęste, poplątane włoski okrywające liście, łodygę, pąki kwiatowe i owoce u niektórych roślin. Kutner może pokrywać całą roślinę lub tylko niektóre jej części. Zadaniem kutneru jest ochrona rośliny przed zimnem, nadmiernym parowaniem, zbyt silnym nasłonecznieniem czy wysuszającym wiatrem. Kutner silnie rozprasza światło, dlatego części roślin pokryte kutnerem są matowe, często przybierają srebrzyste lub szare zabarwienie.[wikipedia.org] Część na powierzchni liścia nazywamy kutnerem , natomiast włoski na spodzie liścia nazywamy wyściółką.

wiejący wiatr szybko osusza niezabezpieczoną powierzchnię liścia, zwiększając transpirację -utratę wody przez roślinę.

włoski -kutner na powierzchni liścia skutecznie ogranicza porywanie cząsteczek pary przez wiatr -transpirację, roślina traci zdecydowanie mniej wody (źródło http://gcnursery.co.uk/coastal2.htm)

Już wiemy co to jest i dlaczego niektóre rośliny szczególnie te pochodzące z otwartych przestrzeni -narażone na dużą operację słoneczną są tak "przyozdobione", jest to grupa różaneczników jakuszimańskich (z grupy Yakushimanum) i odmiany z ich udziałem . Kolory włosków mogą być bardzo różne od czysto białych poprzez szare brązowawe do ciemno rudych. Młode przyrosty gęsto pokryte kutnerem wzbudzają prawdziwy zachwyt u koneserów tej grupy roślin, poniżej przedstawiamy kilka prawdziwych piękności, których młode liście są pokryte kutnerem.


Kontakt

przewiń do góry