Pochodzenie
wtorek, 23 czerwca 2015

Różanecznik (Rhododendron) to bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych krzewów w naszych ogrodach. O wartości dekoracyjnej różaneczników świadczy szeroka gama kolorystyczna kwiatów, obfitość kwitnienia, skórzaste, zimozielone liście i różnorodny pokrój krzewów. Od wielu lat cieszą się one ogromną popularnością w krajach Europy Zachodniej, ale odmiany odpowiednie do warunków klimatycznych Europy Środkowej podbijają również polskie rynki.
Filogenetycznie są to rośliny bardzo stare. Pochodzą z rejonu Nepalu, Północnej Birmy i południowo-zachodnich Chin. Najstarsze znalezione w Europie i Ameryce Północnej skamieniałości liczą sobie około 50 milionów lat a zachowane w nich fragmenty różaneczników przypominają te obecnie dziko rosnące w Azji.
Nazwy 'rhododendron' użył po raz pierwszy w 1576r. Francuz de L'obel. Pochodzi ona od greckiego słowa rhódon "róża" i déndron "drzewo". Polski termin różanecznik, wydaję się zatem bardzo trafny. Popularnie używa się również spolszczonej nazwy rododendron. Rodzaj różanecznik (Rhododendron) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) i zalicza się do niego również azalie. Znanych jest ponad 1000 gatunków tych roślin oraz prawie 30 000 wyhodowanych na przestrzeni 150 lat odmian. Różnią się one nie tylko kolorystyką kwiatów ale również innymi cechami takimi jak pokrój krzewu czy siła wzrostu (od kilkucentymetrowych krzewinek poprzez formy epifityczne do silnie rosnących krzewów osiągających ponad 20m wysokości).

Kontakt

przewiń do góry