Inne zastosowania
czwartek, 16 lipca 2015

Różaneczniki to nie tylko atrakcyjne pod względem dekoracyjnym krzewy. Olejki eteryczne pozyskiwane z kwiatów i liści różanecznika żółtego (Rh. luteum) są stosowane do wyrobu wysokiej jakości perfum o intensywnym, piżmowym zapachu.

Ponadto liście, pędy i kwiaty różaneczników zawierają liczne związki chemiczne o działaniu leczniczym. W Mongolii od ponad 200 lat stosuje się napary i nalewki alkoholowe z liści różanecznika złocistego (Rh. aureum) w leczeniu przeziębień i stanów zapalnych. Wykazują one działanie podobne do antybiotyków, łagodzą ból i zmęczenie. Herbatę z liści różanecznika Adamsa (Rh. adamsii)stosuje się natomiast w celu regulacji pracy układu nerwowego i krążenia. Silne działanie bakteriobójcze posiadają z kolei wyciągi spirytusowe z różanecznika dahurskiego (Rh. dahuricum). Napary i nalewki z liści i kwiatów tego gatunku wykorzystywane są do celów leczniczych w Indiach i Tybecie.

Legendy greckie opisują natomiast dziwne zachowanie żołnierzy Ksenofona i Pompejusza, którzy stacjonowali w wiosce otoczonej rosnącymi różanecznikami żółtymi (Rh. luteum) i spożywali miód pochodzący z pyłku tych krzewów. Kwiaty tego gatunku rzeczywiście zawierają substancję o nazwie grajanotoksyna, która wykazuje działanie odurzające. Zainteresowała ona twórców filmu o Sherlock'u Holmes'ie, w którym pojawia się motyw trucizny przyrządzonej na bazie ekstraktu z różanecznika żółtego. W naturze zawartość grajanotoksyn w tych roślinach jest niewielka jednak nie należy ich spożywać.

CIEKAWOSTKA:

W Nepalu kwiaty różaneczników są postrzegane jako przysmak. Jedzone są na surowo lub po zamarynowaniu ale przyrządza się z nich także soki. Dodawane są także do potraw z rybnego curry. Są cenione ze względu na swój aromat, intensywną barwę i kwaskowy smak. Kwiat różanecznika drzewiastego (Rh. arboreum) jest ponadto symbolem narodowym Nepalu. Występuje on w różnych formach barwnych- od białej, przez różowe, po czerwoną, która jest najbardziej powszechna.

Kontakt

przewiń do góry